Amasya’da Patlıcan İçin Buluştuk

10/01/2023

10 Ocak 2023 tarihinde Amasya’da 60 önemli patlıcan üreticisi ve bayinin katılım gösterdiği tanıtım yemeği etkinliğimiz gerçekleştirildi. Etkinlik, Vilmorin-Mikado Türkiye olarak patlıcan pazarındaki liderliğimizi göstermek ve üreticilere çeşitlerimizin öne çıkan özelliklerini hatırlatmak için harika bir fırsat oldu.  

 

a117, patlıcan, hawk

 

Bölgenin önemli patlıcan üreticileri ve bayileri ile bir araya gelinen etkinlikte patlıcan konusunda bir çok önemli noktaya değinildi.

Özellikle Karadeniz bölgesinde bu yıl artan toprak kökenli hastalıklardan dolayı aşılı patlıcan dikimlerinde ciddi bir artış var. Bu yüzden sunumumuzda A117 F1 patlıcan çeşidi ve Hawk aşı anacının birlikte performansı, özellikleri, gübrelemesi ve bazı yetiştirme ile ilgili ipuçlarından bahsedildi. 

 

Patlıcan üreticilerimizin bilgi birikiminden faydalanarak yaptığımız soru-cevaplar ile yetiştirme teknikleri konusundaki en iyi uygulamaları paylaşma şansı bulduk. Ekibimiz misafirlerimizin tüm sorularını yanıtladı ve çözüm önerilerini üreticilerimize sundu. 

  • Karşımıza çıkan en önemli sorulardan biri Hawk patlıcan aşı anacımızın yerine Hawk olarak diğer muadil çeşitlerin kullanılması. 

  • Bunun için üreticilerimize; fatura üzerinde ‘aşılı patlıcan fidesi’ gibi genel bir ifade yerine ‘HAWK aşılı patlıcan fidesi’ yazması gerektiğini, aynı zamanda LOT numarasının da yine fatura üzerinde belirtilmesi gerektiğini özellikle vurguladık. 

 

Karşılaştığımız önemli diğer soru dikim hatalarından kaynaklı hastalık hassasiyeti. Bu noktada özellikle aşılı fide dikimlerinde aşı yerinin toprak altında kalmaması gerektiğini, aksi takdirde aşı yerinden dolayı kök hastalıklarının bitkiye girişi ile hassasiyet oluşabileceğini belirttik. 

Bizleri bu etkinlikte yalnız bırakmayan, çeşitlerimizi özveri ile dinleyen ve merak ettikleri soruları soran tüm paydaşlarımıza katılımlarından dolayı teşekkür ederiz.

Diğer haberler

havuç

3. Uluslararası Havuç Sempozyumu: Vilmorin-Mikado Ürün Gamı ile Onursal Yerini Aldı!

  Dünya çapında satılan havuç tohumlarının üçte birini üreterek havuçta dünya lideri olan Vilmorin-Mikado, bu yıl da İngiltere'nin York şehrinde…
marul

Marulda yeni sezona iddialı başlangıç

Marul pazarındaki yeniliklerine hız kesmeden devam eden Vilmorin Mikado Türkiye, yeni çeşitlerini Eskişehir’deki paydaşlarla buluşturdu.     Marul…