Yeni marul çeşitlerimiz İzmir’de profesyoneller ile buluştu...

18/05/2022
Video

 

11 Mayıs Çarşamba günü İzmir'in Bayındır ilçesine bağlı Tokatbaşı mahallesinde Osman Köpüklü’ye ait marul üretim tarlasının içerisindeki 3500 m2’lik alanda düzenlediğimiz tarla gününde üreticilerle bir aradaydık. Ticari olarak pazara sunduğumuz çeşitlerimizin dışında bu yıl ticari olacak olan Sinemone, Travelone ve Anemoon isimli 3 yeni marul çeşidimizde marul profesyonellerine tanıtıldı.

Bayındır marul tarla günümüzde Türkiye'nin dört bir tarafından gelen ve marulda uzmanlaşmış paydaşlarımızı ağırladık.Üç Marul Tipinde 13 farklı çeşidi sergilediğimiz etkinlik alanında hem mevcut çeşitler hem yeni ticari çeşitler hem de ürün geliştirme çalışmalarımızda umut vadeden aday çeşitleri üreticilerin beğenisine sunuldu. Bunlar arasında 6 adet aysberg tipi, 6 adet kıvırcık tip ve 1 adet de lollorossatip çeşidimiz yer aldı.

Büyük ilgi gören etkinlikte marul çeşitlerimizin performanslarını paydaşlarımız ile birlikte değerlendirip onların yorumlarını dinledik. Ankara Beypazarı, Marmara Bölgesi, Antalya, Adana, Mersin, Karadeniz Bölgesi, Konya ve Ege Bölgesi’nden marul sektörünün önde gelen isimlerinin katılım gösterdiği tarla günümüzün katılımcı profili arasında tüccarlar, fidelikler, bayi ve önder üreticiler ağırlıktaydı.

Etkinlik, özellikle farklı bölgelerden gelen misafirler için,halihazırda tanıyor oldukları ticari çeşitlerimizin kendi bölgeleri dışındaki tarla performanslarını ve dönemini görmelerine imkan sağladı. Gün boyu süren buluşmada, misafirlerimiz yeni ticari çeşitlerimizi,umut vadeden aday çeşitlerimizin zenginliği ve performanslarının yanı sıra ürün ve müşteri portföyümüzü yakından inceleme fırsatı bulurken Vilmorin-Mikado Türkiye olarak pazardaki yenilikçi ruhumuzu hayata geçiren farklı bölgelerdeki işinde uzman personelimizi de daha yakından tanıma şansı yakaladılar.

 

Liderlik yedikuledeyken, rüzgar aysbergden yana

Marul, Türkiye'de hem üretim hemde tüketim olarak önemli yere sahip bir mahsul. Sofralarımızda salata, salatada ise marul eksik olmaz. Ayrıca mutfak kültürümüzde önemli bir yere sahip olan çiğ köfte gibi birçok lezzetin vazgeçilmez tamamlayıcısı. Türkiye’nin hemen her bölgesinde yetiştirilen marulda, bölgelere bağlı tüketim alışkanlıkları ile tür içinde farklılıklar görülebiliyor. Örneğin Marmara ve Karadeniz bölgeleri daha çok kıvırcık üretip tüketirken; Beypazarı bölgesi aysberg, İzmir ve Adana aysbergin yanı sıra kıvırcık ve yedikule tiplerini, Konya ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ise daha çok yedikule tipini tercih ediyor.

Son yılların trendi olan marul türü ise hiç şüphesiz aysberg tipi olarak öne çıkıyor. Hazır gıda sektörünün yaygınlaşması, çiğköfte pazarına uygunluğu, uzun raf ömrü ile ihracata uyum sağlaması sayesinde üretim alanları geçen yıllara göre artmış durumda ve artmaya da devam ediyor. Ancak yine de altını çizmek gerekirse en çok üretilen ve tüketilen tip yedikule marulları olmaya devam ediyor.

 

Marul pazarında yeni sezonda Vilmorin-Mikado Türkiye

Marul tarla günümüzde de en fazla öne çıkan yeni çeşidimiz aysberg tipteki Anemoon oldu. Göstermiş olduğu performans, adaptasyon yeteneği, pazar isteklerini karşılayan baş yapısı ile iklim geçiş dönemlerinin bir numarası olmaya aday. Yine yazlık üretimde ön plana çıkan 2 yeni kıvırcık tip marullarımız Sinemone ve Travelone özellikle yazlık üretimin en büyük sorunu olan fungal kök ve yaprak hastalıklarına yüksek toleransı ile üreticilere çok daha rahat bir üretim vadediyor.

Vilmorin-Mikado Türkiye ekibi olarak pazarın her tür ihtiyacına cevap verebilmek ve marul profesyonellerimizin her daim yanlarında olmak adına sizin için sizlerle çalışarak büyüyoruz.

 

Kubilay Kıllı

Vilmorin-Mikado Türkiye Ürün Geliştirme Lideri

 

 

Diğer haberler

Vilmorin-Mikado, IHC 2022’i desteklemekten gurur duyuyor

Vilmorin-Mikado, 14-20 Ağustos 2022 tarihleri ​​arasında Fransa'nın Angers kentindeki Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan 31. Uluslararası Bağ…
 

Her gün hedefimiz "İnsanların her yerde daha iyi beslenmesi"

  Yaklaşık 300 yıldır Vilmorin-Mikado, dünya çapında profesyoneller için sebze tohumları geliştirmekte, üretmekte ve satmaktadır.
Gıda…