Sanayi domatesinde beklentiler Vilmorin çeşitleri ile karşılanıyor

28/09/2021

Sanayi domatesinde değişen pazar ihtiyaçlarını sürekli takip eden Vilmorin Anadolu Tohumculuk, geliştirdiği çeşitlerle pazarın beklentilerini karşılamaya devam ediyor. AND4123 F1 ve gelecek sezon satışa sunulacak MAJORIS F1 sergilediği performansla üreticilerin beğenisini topluyor.

majoris

Türkiye’de 350-400 bin dekar alanda sanayi domatesi yetiştiriciliği yapılıyor. Sanayi domatesi de kendi içinde 3 gruba ayrılıyor.

  • 1. Grup: Zeplin F1 ve Toro F1çeşitlerimizin içinde bulunduğu sanayi ve sofralık olmak üzere çift amaçlı kullanıma uygun domates grubudur. Bu grupta daha iri çeşitler yer alıyor ve taze tüketime hitap ediyor.
  • 2. Grup: AND4123 F1’in TomatoSpottedWiltVirus (TSWV) dayanımı ve yüksek tarlada bekleme süresi (EFS) ile ön plana çıktığı salça grubudur. Bu grubun da kendi içinde erkenci, orta ve geççi diye 3’e ayrıldığı görülüyor.
  • 3. Grup: Kurutmalık dediğimiz gruptur. Bu grup da kendi içinde fırın ve güneş kurutma olarak 2’ye ayrılıyor. Ülkemizin hemen hemen tüm bölgelerinde sanayi domatesi üretimi yapıldığını söylemek mümkün. Özellikle Ege, Marmara ve son 5 yıldır artan bir oranla İç Anadolu bölgesi üretimde öne çıkıyor.

 

Sanayi domatesinde fiyat süreçleri

2021 yılında sanayi domatesinde sözleşme fiyatının 58-68kr/kg aralığında seyrettiğini söyleyebiliriz. Erkenci bölgelerde iklimsel sebeplerden ötürü domateslerin bir anda hasada geldiğini gözlemledik. Bunun sonucunda da bu bölgelerde serbest piyasa fiyatının, sözleşme fiyatlarının altına düştüğü görüldü. Yine iklimsel sebepler, Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesi arasında boşluk oluşmasına sebep oldu. Bu durum da domates fiyatlarının, sözleşme fiyatının %30-40 üstüne çıkmasını tetikledi.

Fiyatın bu denli artmasında başka gerekçelerin de rol oynadığını söyleyebiliriz. Bunlar arasında; İç Anadolu pazarından özellikle Suriye vb. ülkelere domates ihracının artması ile bu bölgeden Ege ve Marmara’daki fabrikalara mal tedarikinde sorunlar yaşanması, üretim maliyetleri artarken ürün fiyatlarının düşük seyretmesi nedeniyle çiftçilerin domates üretimine tepki göstereceği endişesi ve -belki de en önemli etken olan- alternatif ürünlerin (pamuk,mısır,buğday,çeltik vb.) domates üretimine göre daha kârlı olması yer aldı.

Yakın dönemde ise sözleşme hedefine veya hedeflenen üretim miktarına ulaşan fabrikaların kapanması ile fiyatların yine gerilemeye başlamasını bekliyoruz. Bu gerilemenin oranında, alternatif ürünlerin fiyatları ve önümüzdeki sezon açıklanacak olan sözleşme fiyatı ile 2022 yılı domates dikim alanları rol oynayacaktır. Hasatların ise Eylül ayı sonuna kadar devam etmesini öngörüyoruz.

 

Vilmorin’in sanayi domatesindeki gücü

Vilmorin olarak sanayi domatesi grubunda AND4123 F1 ve önümüzdeki sezon satışa sunulacak olan Majoris F1 ile Türk çiftçisinin aradığı özelliklerde çeşitler geliştirmeye devam ediyoruz. Değişen pazar isteklerine uygun daha verimli ve daha iyi çeşit arayışlarımız her yıl denenen yeni çeşitlerle devam ediyor. Verim, TSWV dayanımı, EFS, sertlik ve yüksek fabrika kriterleri ile çeşitlerimiz hem çiftçi hem de fabrikalar tarafından beğeniliyor ve tercih ediliyor. AND4123 F1, fiyatların düşük olduğu dönemde tarlada uzun bekleme süresi ile çiftçilere ekonomik olarak büyük kazançlar sağladı. Majoris F1çeşidimizde özellikle ağır topraklarda yüksek performansı ile çiftçilerimizin beğeni kazandı.

 

Fatih Karaca

Vilmorin Anadolu Tohumculuk Marmara Bölge Satış Müdürü

 

 

Diğer haberler

Havuç pazarında Vilmorin-Mikado imzası var!

Küresel havuç pazarı iklim değişikliği ve tüketici alışkanlıkları gibi faktörlerle dinamik bir gidişat izlerken, havucun tartışmasız lideri Vilmorin-…

Aşılı Patlıcan Fidesi Pazarı A117 F1 & HAWK İkilisinin Uyumuyla Gelişiyor

Örtü altı üretimde olduğu gibi açık tarla yetiştiriciliğinde de aşılı patlıcan fidesi kullanımı giderek artıyor. Patlıcan üreticilerinin bu alandaki…